اوراکل اپکس(ای پکس) 21- رفع مشکل تاریخ شمسی

رفع مشکل Persian Date Picker برای اوراکل ای‌پکس(اپکس) ۲۱

سه سال پیش نسخه فارسی Date Picker برای APEX 5.1 توسط تیم APEXRAD ایجاد و ارایه گردید. این روش تا قبل از نسخه APEX 21 حتی در interactive Gride. بدرستی کار میکرد.
در نسخه جدید APEX 21  دو نوع Date Picker  وجود دارد:
روش قدیم که از Date Picker (jQuery) استفاده شده است – به اصطلاح OLD Method
روش جدید که از Date Picker (Oracle jet) استفاده شده است – به اصطلاح NEW Method
OLD Method
روش قدیم با تغییرات کمی قابل استفاده می باشد. این نوع Date Picker در نسخه APEX 21 نیز بدرستی کار میکند و اینکه احتمالا در نسخه های بعدی Date Picker (jQuery)  حذف خواهد شد (ولی مشخص نیست). زیرا این کامپاننت در این نسخه مارک [Deprecated] خورده است. در حال حاضر نگران نباشید چون می توانید از نسخه APEX 21  بدرستی استفاده نمایید.
دوستانی که از اپلیکیشن خود را از نسخه قدیم اوراکل ای‌پکس(اپکس) به نسخه APEX 21  انتقال دادند فیلد تاریخ ها آنها به شکل زیر دیده می شود.
اوراکل اپکس(ای پکس) 21- تقویم فارسی- jQuery
ولی در صورتیکه بخواهید اپلیکیشن جدید در نسخه اوراکل ای‌پکس(اپکس) ۲۱  ایجاد کنید دیگر در لیست نوع آیتم ها این آیتم قابل مشاهده نمی باشد Date Picker (jQuery) [Deprecated] و باید از NEW Method استفاده نمایید.
برای این منظور یک راه حل موقت وجود دارد بدین صورت که شما یک اپلیکیشن تک صفحه ای در نسخه مثلا اوراکل ای‌پکس(اپکس) ۲۰  ایجاد کنید و در آن صفحه یک آیتم از نوع  Date Picker قرار دهید. سپس از اپلیکیشن خود Export گرفته و در نسخه اوراکل ای‌پکس(اپکس) ۲۱ Import  کنید.
همانطور که مشاهده می کنید نوع آیتم تاریخ شما بصورت Date Picker (jQuery) [Deprecated] در خواهد آمد و می توانید در کلیه صفحات خود هر جایی که آیتم تاریخ دارید کپی کنید و فقط نوع فیلد دیتابیس و نام آیتم را تغییر دهید.
استفاده از Persian Date Picker APEXRAD   برای OLD Method
 • در ابتدا این مطلب را مشاهده نمایید Persian Date Picker APEXRAD. ولی در ادامه شما باید تغییراتی را نیز اعمال کنید که در زیر به آن اشاره می شود:
  • این فایل را apexrad-datepicker-fa-v21.min.js از مسیر  APEXPersianDatepicker دانلود کرده و جایگزین فایل قبلی در اپلیکیشن خود کنید. (در صورتیکه قبلا از Persian Date Picker APEXRAD) استفاده کرده باشید.
  • حذف این تکه کد از مسیر [Application / Edit Security Attributes(Database Session)]

اوراکل اپکس(ای پکس) 21- nlslang

پس از اعمال این تغییرات شما می توانید از Persian Datepicker APEXRAD  در نسخه اوراکل ای‌پکس(اپکس) ۲۱  بدرستی استفاده نمایید.
استفاده از Persian Date Picker APEXRAD برای NEW Method
این نوع Date Picker از اوراکل جت -Oracle jet استفاده کرده است و ساختار آن کاملا متفاوت می باشد. تیم APEXRAD  در حال بررسی آن می باشد و در صورت ایجاد تقویم فارسی جدید; حتما همانند قبل در جامعه اوراکل ای‌پکس(اپکس) ایران اطلاع رسانی خواهد شد. ما را در شبکه های اجتماعی و سایت دنبال کنید.
امیدوار هستم که در این راستا کمک کرده باشم.
5/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه. پیغام بگذارید

 • مهدی جوینی
  مرداد 21, 1400 5:40 ب.ظ

  سپاسگزارم از وقتی که گذاشتید

  پاسخ
 • حسین ابراهیم زاده
  شهریور 9, 1400 12:08 ب.ظ

  سلام . مراحل را انجام دادم ولی متاسفانه خطا دارد. روش old دچار خطا میشود زیرا اطلاعات در سیستم به شمسی ثبت می شود ولی در دیتابیس به میلادی برگردانده میشود و سیستم اشتباها تاریخ شمسی را به جای میلادی ذخیره میکند.
  حذف کردن [Application / Edit Security Attributes(Database Session)] سیستم را دچار خطا کرده است. آیا راهکار دیگری وجود ندارد که این مشکل برطرف شود؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
Oracle APEX Capabilities (OAC)