مقایسه تصویری جالب اوراکل Forms و اوراکل APEX

مقایسه تصویری جالب اوراکل Forms و اوراکل APEX

قسمت اول – Modernizing Oracle Forms
قسمت دوم – Modernizing Oracle Forms

این تصاویر را بصورت تک تک از اسلاید Scott Wesley در خصوص Oracle APEX for Forms Developers جدا کردم و بهراه توضیح در این پست قرار دادم که دوستان راحتر بتوانند موضوعات مقایسه را ببینند.

در این تصویر نشام میدهد که برای Oracle Forms در سطح Mid-tier باید از وبلاجیک استفاده نماییم در وصرتیکه برای Oracle APEX می توانیم به غیر از وبلاجیک از انواع مختلف دیگر اپلیکیشن سرورها مانند Tomcat, Glass fish که یا بصورت رایگان و ارزانتر هستند، استفاده نماییم.

apex-vs-forms

خوب همانطور که می دانیم توسعه دهنده مجبور هست بصورت کلی از IDE برای توسعه استفاده نماید و همچنین در هنگام اجرا از مرورگر IE استفاده می نماید. در حالی که در Oracle APEX نیاز به هیچ گونه IDE ندارد و فقط با یک مرورگر مدرن می توان در هر جایی توسعه را انجام داد. و بصورت کلی رفتار توسعه دهنده تا اینکه به دیتابیس برسد به صورت شکل زیر می باشد.

apex-vs-forms

همانطور که در تصویر می بینیم Chuck یک توسعه دهنده اوراکل Forms می باشد. و برای توسعه نیاز به IDE dev suit برای Forms و Reports و همچنین محیط SQLPLUS و شاید هم در بعضی اوقات یک محیط ویرایشگر دارد و در نهایت بر روی مرورگر IE(که دیگر توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی شود) اجرا می شود.

apex-vs-forms

در تصویر زیرAda یک توسعه دهنده Oracle APEX می باشد که برای محیط توسعه نیاز به هیچگونه نصب و راه اندازی IDE‌ ندارد و فقط از اواع مرورگرهای مدرن استفاده می نماید. در اضافه برای راحتی کار خودش می تواند از یک ویرایگشرهای قوی دیگر هم استفاده نماید. ولی در IDE خود اوراکل ای‌پکس یک SQL Workshop دارد که می تواند کار آنرا برای ایجاد اعمال در دیتابیس انجام دهد. و در هنگام اجرا محیط توسعه و اجرا یکی می باشد.

apex-vs-forms

مطلب و داکیومنت و وبلاگ و سایت های مفید بسیار زیاد و جالب ، در اینترنت در خصوص اوراکل ای‌پکس یافت می شود.

apex-vs-forms

در شکل زیاد تشابه دو IDE محیط اوراکل Forms و اوراکل APEX را مشاهده می کنید. در خصوص سه قسمت Navigation- Canvas- Properties

apex-vs-forms

در اینجا محیط های Editor هر و ابزار را می توانیم مشاهده کنیم که حتی در اوراکل APEX امکان کامپایل و رفع خطا , Undo نیز همانند اوراکل Forms نیز وجود دارد و همچنین تنوع رنگ بندی و امکانات ویرایشگر که در محیط اوراکل APEX هست ولی در اوراکل Forms این قابلیت وجود ندارد.

apex-vs-forms

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید معادل سازی اوراکل Forms و اوراکل ای‌پکس را در پنل سمت چپ می توانید مشاهده نمایید بطور مثال Page همانند Module در اوراکل Forms می باشد و …

apex-vs-forms

apex-vs-forms

در این تصویر می توانید لایه نمایش را ببنید. که در اوراکل ای‌پکس از تکنیک Grid در وب استفاده می کند و کاملا رسپانسیو/ واکنشگرا می باشد در حالی که این قابلیت در اوراکل Forms وجود ندارد و به سبک ویندوز فرم عمل می کند.

apex-vs-forms

حال این سوال مطرح می شود که معادل پارامتر در اوراکل Form چه چیزی در اوراکل ای‌پکس وجود دارد؟ در تصویر زیر گویای این مطلب می باشد که در اوراکل APEX می توان از آیتم بعنوان این نقش استفاده نمود یعنی هم یعنوان آیتم الطاعاتی و هم بعنوان پارامترهایی که می توانیم در سطح صفحه استفاده نماییم.

apex-vs-forms

این قسمت مربوط به اجرای شرط هایی هست که باعث می شود یک آبکجت نمایش داده شود/نشود و یک پروسه و .. اجرا/اجرا نشود. که در اوراکل ای‌پکس به Server-side Condition نامیده می شود. حال در اوراکل Forms می توان از خصوصیت Visible یا Canvas استفاده نمود ولی بصورت استاتیک و بدون هیچ شرطی می باشد.

apex-vs-forms

این تصویر گویای خصوصیت های Database می باشد که در اوراکل APEX نیز وجود و پیاده سازی شده است.

apex-vs-forms

برای مقداردهی و استفاده از مقادیر آیتم ها همانند اوراکل Form ، نیز از کلون (:) در پشت نام آیتم استفاده می شود.

apex-vs-forms

امکان ایجاد Master-Detail بصورت ویزارد نیز در اوراکل ای‌پکس وجود دارد.

apex-vs-forms

apex-vs-forms

apex-vs-forms

apex-vs-forms

قسمت چهارم – Modernizing Oracle Forms
اطلاعات بیشتر:

از Oracle Forms تا Oracle APEX

آینده اوراکل فرم – Oracle Forms

مقایسه کوئری(پرس و جو) Oracle APEX در برابر Oracle Forms

مقایسه Oracle APEX

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Oracle APEX Capabilities (OAC)