مقایسه تصویری جالب اوراکل Forms و اوراکل APEX

مقایسه تصویری جالب اوراکل Forms و اوراکل ای پکس(اپکس)

 

قسمت اول – Modernizing Oracle Forms
قسمت دوم – Modernizing Oracle Forms
قسمت سوم – Modernizing Oracle Forms
قسمت چهارم – Modernizing Oracle Forms

 

این تصاویر را بصورت تک تک از اسلاید Scott Wesley در خصوص Oracle APEX for Forms Developers جدا کردم و بهراه توضیح در این پست قرار دادم که دوستان راحتر بتوانند موضوعات مقایسه را ببینند.
apex-vs-forms
در این تصویر نشان می دهد که نحوه اتصال به دیتابیس از طریق اوراکل Forms بصورت مستقیم با یوزر دیتابیسی می باشد، در این حالت به ازای هر کاربر در دیتایس یک یوزر تعریف می شود و می تواند از آن طریق احراز هویت را انجام دهد.
در صورتیکه در اوراکل ای پکس(اپکس) می توان نحوه احراز هویت را به چندین روش انجام داد: از قبیل LDAP, DB ACCOUNT Social Sign-In , .. که همه آنهادر نتیجه با استفاده و پیاده سازی ORDS برای اتصال به دیتابیس با یک یوزر و Connection Pool  استفاده می کنند.
apex-vs-forms
در اوراکل ای پکس(اپکس) چندین نقش برای کاربران در محیط Application Builder در هنگام ساخت یوزر بصورت Declarative قابل ایجاد می باشد.
در محیط Application Builder کاربران را به سه دسته کلی تقسیم می کند که هر کدام بصورت اتوماتیک دسترسی های خاص خوشان را دارند:
  • Workspace Admin
  • Developer
  • End User
ما می توانیم با استفاده از Server Side Condition شرایط دسترسی ها و نمایش هر نوع آبجتی در اوراکل ای پکس(اپکس) رابراحتی ایجاد نماییم. در واقع از این طریق ارتباط بین یوزر و نقش ها و دسترسی را می توان پیاده سازی کرد.
apex-vs-forms
بحث مجوز دهی در اوراکل Forms بدین صورت است. وقتی کاربری وارد سیستم می شود بر اساس نقش هایی که دارد با استفاده از دستور Set_Item_Prtopery می توان ابجکت ای درون صفحه را برای کاربر محدود و یا نمایش دارد.
در اوراکل ای پکس(اپکس) از دو طریق می توان بحث مجوزدهی را پیاده سازی کرد که این دو خصوصیت Serve Side Condition و Security-Authorization Schema در تمامی صفحه ها و آبجت های روی صفحه قابل اجرا می باشند. هنگامی که ما از Security-Authorization Schema برای مجوزدهی استفاده می کنیم می توانیم بصورت مشترک در بسیاری از آبجتها یا آیتمی درون صفحات استفاده و همچنین از Performance بهتری نیز برخوردار می باشد.
apex-vs-forms
در اوراکل ای پکس(اپکس) این قابلیت نیز وجود دارد که بتوان بصورت اختصاصی عمل مجوزدهی برای کاربران را پیاه سازی و اجرا نمود. در صورتیکه در اوراکل Forms با سختی های خاصی روبرو است و قابل پیاده سازی می باشد.
apex-vs-forms
apex-vs-forms
در شکل زیر هم می توانید مشاهده که حتی برای لیست ها و لینک های ایجاد شده در محیط اوراکل APEX نیز می توان براحتی از دو خصوصیت Serve Side Condition و Security-Authorization Schema برای مجوزدهی نیز استفاده کرد. که برای چه اشخاصی این لینک ها و لیست ها قابل مشاهده باشد.
apex-vs-forms
از همان نسخه های ابتدایی اوراکل ای پکس(اپکس) امکان Migration از اوراکل Forms به اوراکل APEX قرار داده شده بود. برای اینکه رویکرد کمپانی اوراکل بدین صرت بود که در آینده همه مشتریان از محصولات Web-Base استفاده نمایند. در داخل محیط Application Builder قسمتی برای این منظور قرار دارد.
نکته: معمولا این روش پیشنهاد نمی شود زیرا مدل های طراحی در هر کمپانی برای Oracle Forms متفاوت بود و بصورت Custom آبجکت هایی را ایجاد و تغییر داده اند. همچنین اینکه مدل طراحی در ابزارهای Web-Base متفاوت می باشد و باید طراح با فکر و پلن صفحات را ایجاد کرده و در ضمن خطایابی آن نیز راحت باشد. در صورتیکه وقتی از طریق این ابزار Migration انجام شود خطایابی بسیار سخت و اینکه عمل Redesign  انجام نشده و صفحه ها بصورت پیش فرض و یک معماری ایجاد می گردد.
apex-vs-forms
apex-vs-forms
همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید روال Migration کردن به محیط اوراکل ای پکس(اپکس) بدین صورت می باشد که در ابتدا باید از تمامی آبجکت های اوراکل Forms خروجی XML تولید کرد و حال می توان فایل مور نظر را آپلود و تبدیل به فرم های اوراکل APEX شده و اطلاعات آن بصورت رکورد در ریپازیتوری APEX ذخیره می گردند. بطور کلی تبدیل فایل های باینری اوراکل  Forms به رکوردهای اطلاعاتی در دیتابیس.
apex-vs-forms
رفتارها و نوع گزارشها در اوراکل  APEX متفاوت می باشد و باید طبق معماری جدید اتفاق بیافتد. بطور مثال برای تولید گزارش ها باید از یک Engine دیگر بطور مثال AOP یا BI و یا …  استفاده نمود.
apex-vs-forms
شکل زیر اشاره می کند به اپلیکیشن های مختلف، هر ماژول در اوراکل APEX  اپلیکیشن متفاوت داشته باشد. بطور مثال ماژول خرید اپلیکیشن 103 و ماژول مالی اپلیکیشن 102 , …. ولی در اوراکل Forms بدین صورت نمی باشد و نمی توان به این صورت تفکیک قائل شد.
هر دو این ابزار از آبکجت های مشترک در دیتابیس می توانند استفاده و بهره ببرند.
apex-vs-forms
شکل زیر نمایانگر ایجاد Log برای افرادی است که از فرم استفاده می کنند و باید بصورت Custom آنرا پیاده سازی کنیم و در صورتیکه در اوراکل ای پکس(اپکس) یکسری View و همچنین در خود محیط این امکان وجود دارد و قابل مانیتور کردن می باشد.
apex-vs-forms
در این تصویر می توان پیغام های متفاوت بین محیط اوراکل Forms و اوراکل APEX هنگام پایان یافتن یک Session را مشاهده کنید. در محیط اوراکل Forms اصلا کاربر پسند نیست، در صورتیکه در اوراکل APEX حتی قابل Customize هم می باشد.
apex-vs-forms
apex-vs-forms
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Oracle APEX Capabilities (OAC)